חיפוש

6 סיבות להופעת פריחה על העור

לכולנו הופיעה פריחה פעם או מספר פעמים במרוצת השנים, אך מה היא בכלל פריחה? פריחה הנה שם כולל לנגעים, פצעים ו/או כתמים המופיעים על העור. כיום, בעזרת אבחון סוג הפריחה, צורתה, צבעה ומרקמה ניתן לאבחן סיבות שונות להופעתה על פני העור.

כאשר מדובר ביותר מ״סתם״ פריחה, כלומר, מופיעים גם קוצר נשימה, חום, צמרמורות ונפיחויות, גשו לרופא בהקדם. אז מה הן הסיבות להופעת הפריחה על עורנו? המשיכו לקרוא.

 

זיהום עורי

ייתכן ואתם סובלים מפריחה ממושכת ומגרדת עקב זיהום בעור. ממה הוא נגרם אתם בוודאי שואלים, ובכן, זיהום עלול להתפתח בעקבות פטריות, וירוסים וחיידקים ובשל פגיעה בשכבת העור העליונה מה שגורם לחדירות גדולה יותר של מזהמים פנימה. כאשר אתם חושדים בזיהום מומלץ לפנות לרופא שיתאים לכם את הטיפול הנכון ביותר לזיהום הספציפי בו אתם לוקים.

 

פריחת חום

פריחת חום כשמה כן היא – נוצרת בעקבות החום. מה זאת אומרת? כאשר ישנה הזעה מוגברת אשר נמנעת מלצאת על גבי עורכם עקב נקבוביות חסומות, עלולים לצאת על העור נקודות אדומות ובולטטת המזכירות פצעונים. פריחה בעור מסוג זה, הנגרמת עקב הזעה מרובה, חום ולחות לרוב חולפת לבד תוך מספר ימים ואין סיבה לחשש אמיתי.

 

גזזת

גזזת זו מחלה הנגרמת מפטריה מדבקת מאד אשר מועברת הן על ידי בני אדם והן על ידי בעלי חיים. כן, יתכן ותדבקו מהחתול או הכלב האהובים שלכם. זוהי פריחה מגרדת מאד ואדומה אשר עלולה להופיע גם על הקרקפת. הגזזת עלולה לתפוס אתכם לא מוכנים בכל גיל אך נפוצה בעיקר בילדים.

 

סרפדת

הסיבה לסרפדת עדיין אינה ברורה לחלוטין, יתכן והיא תופיע כתופעת לוואי לתרופה מסוימת שנטלתם או כתופעת לוואי למחלה ויראלית. הסרפדת מופיעה כפריחה אדומה ונפוחה אשר מפוזרת כנגעים נפוחים ויתכן כי סביבם העור יהיה חיוור מתמיד.

 

דלקת

נשמע פשוט לא? תופתעו לדעת כי לעתים פריחה מופיעה כתגובה דלקתית עם חומר מסוים אשר מגרה את עורנו ומעורר אדמומיות וגרד רבים על פני האיבר הגדול ביותר בגוף – העור כמובן.

 

סרטן העור

כאשר מדובר בסרטן העור, גרד עלול להופיע בדרך כלל כתופעת לוואי לטיפולי כימותרפיה אך לא רק! חשוב לדעת כי פריחה וגרד עורי הם בהחלט סימפטומים למחלת הסרטן. פריחה בעור סרטן תופיע ככתמים אדומים בעור ואיזורים מגורים אשר נפוצים בעיקר באיזור הכתפיים, חזה, גפיים עליונות ותחתונות.

 

אז מה היה לנו כאן?

לסיכום, לגרד ופריחה בעור סיבות רבות ומרובות מהקלות ביותר עד הקשות ביותר. פריחה עורית עלולה להופיע משלל סיבות – מזג אוויר, גנטיקה, מחלות אוטואימונית, מחלות ממאירות, אלרגיות ולעיתים מסיבות שאינן ברורות ונסתרות למדע. חשוב לא להקל ראש בצורה קיצונית כאשר מדובר בגרד אגרסיבי וממושך ובאופן כללי, שמרו על עצמכם ואל תתעצלו לקבוע עם רופא העור שלכם במידה ומופיעה פריחה בעור. רק בריאות!

פריחות על העור

אולי יעניין אותך גם