חיפוש

6 מהלכים אייקונים מוכרים מהיורו

אליפות אירופה בכדורגל של אופ"א, הידועה בכינויה טורניר היורו, הייתה הבמה לכמה מהרגעים הזכורים והאיקוניים ביותר בתולדות הכדורגל. משערים מדהימים להצלות יוצאות דופן, רגעים שכאלה הותירו את האוהדים ביראת כבוד ושחקנים שנחרטו בדברי ימי הפולקלור של הכדורגל העולמי.

במאמר זה, נחקור 6 מהלכים איקוניים ממהדורות שונות של טורניר היורו. רגעים אלה מציגים את המיומנות, היצירתיות והברק המוחלט של השחקנים המעורבים, ומשאירים השפעה מתמשכת על אוהדי כדורגל ברחבי העולם רגע לפני שריקת הפיחה של יורו 2024. יורו 2024 לבטח יביא עימו רגעים בלתי נשכחים, אך עד שנגיע אל הטורניר העתידי הנכסף, ניזכר בעבר העשיר ונגיע הרחק עד 1976!

 

המטח של מרקו ואן באסטן (יורו 1988)

המהלך האייקוני הראשון ברשימה שלנו מגיע מטורניר יורו 1988 וכולל את המטח עוצר הנשימה של מרקו ואן באסטן בגמר בין הולנד לברית המועצות. בדקה ה-54 הגיעה כדור רוחב גבוה מאגף ימין, שהובילה לכאורה לבעיטה לשער. עם זאת, ואן באסטן הדהים את כולם עם וולה אקרובטי מזווית חדה ששט מעל השוער והתמקם לפינה הרחוקה של הרשת. נגיחה נועזת זו הבטיחה את הניצחון של הולנד ונשארה אחד השערים הגדולים בתולדות הכדורגל.

6 מהלכים אייקונים מוכרים מהיורו

פנדל של זינדין זידאן של פאננקה (יורו 2000)

הפנדל של זינדין זידאן בגמר יורו 2000 בין צרפת לאיטליה הוא עוד מהלך אייקוני שנחרט בהיסטוריה של הכדורגל. עם תוצאת המשחק 1-1 לאחר הארכה, המשחק הוכרע בדו קרב פנדלים. זידאן, שידוע בקור רוח (רוב הזמן) ובטכניקה שלו, התקדם ולקח את הפנדל המכריע. עם צ'יפ עדין במרכז, הידוע כפאננקה, זידאן עקף את השוער האיטלקי, הבטיח את הניצחון של צרפת וחרט את שמו כאמן בעיטת העונשין.

 

פננקה המקורית של אנטונין פננקה (אירו 1976)

אם כבר מדברים על הפאננקה, אי אפשר לשכוח את יוזם המהלך, אנטונין פאננקה עצמו. בגמר יורו 1976 בין צ'כוסלובקיה למערב גרמניה הגיע המשחק לשיא דרמטי עם דו קרב פנדלים. עם שוויון התוצאות 4-3 לטובת צ'כוסלובקיה, פננקה עלתה בשלווה ולקחה את הפנדל המכריע. עם צ'יפ חכם ישר באמצע, פננקה ניצח באומץ את שוער הצלילה, הנציח את שמו לנצח והציג לעולם את הפנדל של פננקה.

 

Panenka של אנדריאה פירלו (יורו 2012)

טורניר יורו 2012 ראה עוד פננקה בלתי נשכח, הפעם מאסטרו האיטלקי אנדריאה פירלו. ברבע הגמר מול אנגליה, המשחק עבר לדו קרב פנדלים. עם כובד האומה על כתפיו, פירלו התגבר וביצע פננקה המוצבת בצורה מושלמת, והשאיר את השוער האנגלי נטוע במקום. המהלך הנועז הזה לא רק הציג את היכולות הטכניות של פירלו אלא גם עזר לאיטליה לעלות לחצי הגמר, ובכך חיזק עוד יותר את הפאננקה כצעד של מיומנות ועצב.

6 מהלכים אייקונים מוכרים מהיורו

בעיטה חופשית של כריסטיאנו רונאלדו (יורו 2016)

שער הבעיטה החופשית של כריסטיאנו רונאלדו בטורניר יורו 2016 עומד כעדות ליכולת והכישרון יוצא הדופן שלו. בחצי הגמר מול וויילס נגח רונאלדו כדור חופשי חזק ומדויק מקצה העונשין. עם הטכניקה והטבילה הסמלית שלו, הכדור שייט מעל החומה ואל הפינה העליונה של הרשת, ולא השאיר לשוער סיכוי. השער הזה לא רק הציג את התעוזה של רונאלדו כמומחה לבעיטה חופשית אלא גם העלה את פורטוגל לגמר, שם הניפה בסופו של דבר את הגביע.

 

השער העל זמני של פול גאסקוין (יורו 1996)

המהלך האייקוני האחרון שלנו מחזיר אותנו ליורו 1996 ולשער הבלתי נשכח של פול גאסקוין עבור אנגליה מול סקוטלנד. במשחק קבוצתי, גאסקוין קיבל את הכדור ממש מחוץ לרחבה, העיף אותו מעל ראשו של המגן הפורץ, והטיף אותו לרשת בדייקנות ובעדינות. החוצפה והמיומנות שהוצגו בשער הזה הותירו את הצופים ביראת כבוד והבטיחו את מקומו של גאסקוין בפולקלור של טורניר היורו.

 

סיכום

לסיכום, טורניר היורו היה עד למספר מהלכים איקוניים שעיצבו את ההיסטוריה של הכדורגל. ממטחים מדהימים ועד פנדלים נועזים, הרגעים האלה כבשו את האוהדים והשאירו רושם מתמשך. בעודנו ממתינים בקוצר רוח ליורו 2024, אנו יכולים לצפות להיות עדים למהלכים מדהימים עוד יותר שיעוררו השראה ורגשו את חובבי הכדורגל ברחבי העולם. אז, חגרו את חגורות הבטיחות, התכוננו להתרגשות והתכוננו לחזות בקסם המתחולל על הבמה הגדולה של טורניר היורו.

6 מהלכים אייקונים מוכרים מהיורו

אולי יעניין אותך גם