מקרים סיעודיים דורשים טיפול הולם.

פעילויות שגרתיות שאינן עניין של מה בכך עבור האדם הטיפוסי, יכולות להיות מורכבות למדי בטיפול הסיעודי, ועל כן דורשות התכווננות מיוחדת

ועזרים מתאימים.

בכתבה הבאה נציג 5 סיבות לרכישת מיטה סיעודית – אחד העזרים התומכים החשובים בעולם זה.

 

בטיחות קודמת לכל

מיטה סיעודית טומנת בחובה לא מעט יתרונות, אך היא בראש ובראשונה אמצעי בטיחות. בכל מיטה סיעודית קיים מעקה ייעודי (או אפשרות להוספה של מעקה כזה) אשר נועד למנוע מהמטופלים ליפול בשנתם מהמיטה. בכך הסיכוי לגרימת חבלות קשות בשינה פוחת משמעותית וגם תחושת הביטחון האישית של המטופל גוברת. נוסף על כך, למיטה סיעודית יש אפשרויות כוונון מיוחדות אשר מאפשרות שינוי תנוחה בקלות. עבור קשישים או נכים סיעודיים שמרותקים למיטתם מדובר בעניין חשוב מאוד לבריאות, שכן שכיבה מרובה מדי עלולה לגרום להם לפצעי לחץ.

 

מקילים על המטפל וגם על המטופל

מטופלים סיעודיים זקוקים לעזרה בפעילויות רבות, אשר בעיני האדם הטיפוסי נחשבות לפשוטות. כך למשל אכילה או לבישה ופשיטה של בגדים עשויות להיות פעולות המצריכות התערבות מטפל. מיטה סיעודית, הודות לאפשרויות שינוי התנוחות שלה, מקלה על שגרת הטיפול ולכן מסייעת הן למטפל והן למטופל. לדוגמה, אנשים סיעודיים רבים נעזרים בחיתולים למבוגרים אותם יש להחליף כמה פעמים ביום. החלפה זאת תיעשה בקלות רבה יותר לשני הצדדים על מיטה סיעודית, בה אפשר לשנות את גובה המשענת וכן לשנות את תנוחת השכיבה, הנחשבת למאתגרת יותר להחלפת חיתולים.

 

פיזיותרפיה קלה יותר על המיטה הסיעודית

אנשים סיעודיים צריכים לכלול בשגרתם תרגילי פיזיותרפיה מותאמים למצבם. תרגילים אלו חשובים עבור מניעת ניוון שרירים ולמען הפעלה מותאמת של הגפיים. נוסף על כך הם מסייעים בהפחתת פצעי לחץ. למיטות סיעודיות מנגנוני כיוונון נפרדים בחלקי המיטה השונים המאפשרים שינוי אופטימלי של מנח הגוף. לכן פיזיותרפיה על מיטה סיעודית תעשה בנוחות רבה יותר בהשוואה למיטה רגילה.

 

הניידות חשובה

מיטה סיעודית מקלה גם על ניידות המטופלים. באופן טבעי, המטופלים המרותקים למיטה סובלים מתנועה מוגבלת מאוד ואינם יכולים לטייל בכוחות עצמם למקומות שונים. עם זאת לפעמים עולה הצורך להתנייד, למשל עבור פינוי לבית החולים. המיטה הסיעודית מאופיינת בקלות משקל ומאפשרת ניוד נגיש בעת הצורך. זאת בשונה ממיטה רגילה שעשויה להקשות על התהליך ולחייב הוספת אמצעים נוספים (למשל, העברה לאלונקה).

 

 כשהניקיון הוא לא אסון

מיטות עליהן נמצאים אנשים סיעודיים מחייבות ניקיון מתמיד. זאת מכיוון שאנשים אלו מבלים כמעט כל זמנם על המיטה ואינם שולטים כראוי בהפרשותיהם השונות. ניקוי הוא אם כן משימה יומיומית (ואף יותר מכך) עבור צוות המטפלים הסיעודי, ויש לוודא שהוא אכן קורה בנוחיות ובאפקטיביות המרבית. קלות הניקוי של מיטה סיעודית היא משמעותית גדולה יותר מקלות הניקוי של מיטה רגילה, ויש לכך חשיבות רבה לחיי המטפלים והמטופלים כאחד.