עבודות בגובה קיימות במגוון עצום של ענפים במשק.

למעשה, לפי החוק, כל עבודה המבוצעת בגובה של שני מטרים מעל פני הקרקע ויותר – נחשבת עבודה בגובה ולכן חלים עליה כל כללי הבטיחות הרלוונטיים.

אבל אילו סוגים של עבודות בגובה קיימים? באילו ענפים וכיצד ניתן לבצע אותן בבטיחות ויעילות?

 

במות הרמה מספריים – להגיע למעלה בקו ישר

חברת ליפטר במות הרמה, מספקת בים יתר מתקני ההרמה, גם במות הרמה מספריים עם מנוע חשמלי. במות אלה נפוצות מאוד לצרכי עבודה בגובה, אך מיועדות לענפים ספציפיים מאוד במשק, כמו מחסנים לוגיסטיים, אולמות תצוגה, מפעלי תעשייה וכן הלאה.

הייחודיות של במות אלה נובעת משני גורמים:

  1. במות הרמה מספריים מסוגלות להרים משקלים כבדים לגבהים שונים, אך רק בקו אנכי ישר, כלומר – נקודת העבודה צריכה לעמוד בקו ישר מעל גוף הבמה כדי לאפשר הגעה מדויקת.
  2. במות אלה מגיעות עם מנגנון שינוע איכותי ונוח לתפעול, אלא שהוא מסוגל להניע את הבמה רק על גבי משטחים ישרים וקשיחים, כמו רצפת בטון, כביש, או מדרכה וכן הלאה.

שני מאפיינים עיקריים אלה הופכים במות הרמה מספריים לציוד הכרחי לעבודות מסוגים שונים, במסגרת המגבלות המצויינות.

יחד עם זאת, היכולת של במות אלה לתפקד באופן אמין, יעיל, בטוח ונוח, הופכת אותן מבוקשות ונפוצות מאוד – במגוון גדול של ענפים במשק.

 

לעקוף מכשולים ולהגיע לנקודת העבודה המדויקת

לצד במות הרמה מספריים, ניתן למצוא סוגים שונים נוספים של במות הרמה, המתאימים לצרכים שונים, אבל ניתן לציין במיוחד סוג אחד בעל מאפיינים ייחודיים.

במת הרמה מפרקית עם מנוע דיזל היא במת הרמה עם זרוע מיוחדת, בנויה מפרקים, המאפשרים לה להיפתח ולהתקפל, כדי להגיע לגבהים שונים וכן להניע את המפרקים השונים שלה לכיוונים שונים.

בצורה זאת, סל ההרמה הנמצא בקצה הזרוע, יכול לנוע באופן יציב ובטוח אל נקודת העבודה, כאשר עובדים נמצאים עליו, יחד עם הציוד וכלי העבודה הדרושים.

הזרוע הגמישה מסוגלת להביא אותם לכל נקודת עבודה בגובה, גם אם יש לעקוף מכשולים שונים בדרך אליה, כמו מרפסות, ענפי עצים ועוד.

בנוסף, מנוע הדיזל מהווה חלק ממנגנון שינוע מתוחכם וחזק, שיכול להניע את הבמה גם על גבי משטחים מאוד בעייתיים, כמו שבילי עפר ואפילו שטחים בלתי מעובדים, כמו מטע חקלאי למשל.

משום כך, במות אלה משמשות בעיקר במקומות עבודה אשר הגישה אליהם מורכבת וקשה במיוחד, כמו מטעים חקלאיים, לצורכי קטיף, אתרי בנייה ועוד.

 

לסיכום

קיימים סוגים רבים של במות הרמה, הנבדלים זה מזה במאפיינים רבים, כמו משקל העמסה מקסימלי, גובה מקסימלי, מהירות תנועה, מהירות הרמה ועוד.

בחירת הבמה המתאימה לעבודה בגובה נעשית לרוב בעזרת מומחים בתחום, אשר יודעים כיצד להתאים את הבמה הנכונה לצורך המבוקש ולספק מתקן הרמה יעיל ובטיחותי.

 

מנוף