חיפוש

זכויות יוצרים – מתי החוק תקף

זכויות יוצרים הינו מושג כללי שאנו שומעים רבות בחיינו, אולם רובנו אינם מתעמקים בחוק עצמו, לכן אין זה פלא כי אנו עלולים יום אחד למצוא את עצמנו מול מכתב תביעה.

מהם זכויות יוצרים, ועל אילו יצירות החוק מגן?

 

חוק זכויות יוצרים

חוק זה נועד להגן על הקניין הרוחני, שהוא היצירה המקורית, מפני שימוש לא מורשה שלא על ידי היוצר. מטרת ההגנה היא לעודד את חופש הביטוי ואת היוצרים להשקיע באומנות בעלת מחשבה. זכויות היוצרים נשמרות במשך כל חייו של היוצר, וגם כ- 70 שנה לאחר מותו.

 

אילו יצירות מוגנות תחת זכויות יוצרים?

על היצירה להיות יצירה מקורית, כלומר – היוצר הוא הראשון שיצר אותה, מבלי להעתיק מאחרים, מתוך השקעה של זמן ומאמץ. לצורך העניין, ספר, שיר, סרט, לחן, פסל וצילום הם כולם יצירות המוגנות בזכויות יוצרים, והרשימה עוד ארוכה. עם זאת, יצירות שאינן מהוות ביטוי מקורי וייחודי של היוצר, על אף שהושקע בהן מאמץ, אינן מוגנות בזכויות יוצרים, לדוגמא: פרסום אירועי חדשות היום, רעיון כללי ללא הורדה לביצוע, מושג מתמטי ועוד.

 

הגנת זכויות יוצרים – תנאי סף

אם כן, ראשית, על היצירה להיות מקורית ובעלת ביטוי ייחודי של היוצר. בנוסף לכך, על מנת להיות מוגנת בזכויות יוצרים עליה לענות על אחד מן התנאים הבאים: על היצירה להתפרסם בפעם הראשונה בישראל, או שהיוצר מחזיק באזרחות ישראלית או היה דייר קבוע בארץ בזמן עבודתו על היצירה, או שעל אף שאין ליצירה כל קשר לישראל, מתוקף האמנות הבינלאומיות עליהן ישראל חתומה עם מדינות אחרות, מוגנת היצירה בצו.

 

השימושים שמותרים ושאינם מותרים ביצירה מוגנת

יצירה המוגנת בזכויות יוצרים מונעת מאחרים לעשות פעולות שונות ביצירה ללא רשות מפורשת מהיוצר. פעולות אסורות לדוגמא : פרסום או העתקה של היצירה. אולם ישנן פעולות שכן ניתן לעשות ביצירה מוגנת, וזאת מבלי לקבל את אישור היוצר:

  1. שימוש הוגן – שר המשפטים הוא שקובע מהו שימוש הוגן, בין היתר שימוש ביצירה לצרכי לימוד והוראה אשר נחשבים לשימוש הוגן. יש לציין כי במקרים כאלו של תביעה על הפרת זכויות יוצרים נבחן כל מקרה לגופו.
  2. שימוש ביצירה כדרך אגב – כאשר המטרה היא אינה לפרסם או לעשות שימוש ביצירה, אלא בתוך יצירה אחרת.
  3. שימוש ביצירה המוצבת במקום ציבורי – עם זאת, לא כל שימוש מותר. העתקה ידנית או צילום יצירה הנמצאת בפומבי (לא כולל ברשת האינטרנט), בדרך כלל מותרת.

 

חשיבות הייעוץ במקרים של זכויות יוצרים

בכל הנוגע לשימוש ביצירה, והאם אתם עוברים על זכויות היוצרים או לא, מומלץ לקבל ייעוץ של עורך דין זכויות יוצרים על מנת שתוכלו לעשות שימוש מושכל בחומרים אותם אתם צריכים. תביעות על זכויות יוצרים יכולות להגיע לסכום של עד כ- 100 אלף שקלים, ללא חובת הוכחה. גם אם כבר קיבלתם את מכתב התביעה, היעזרות בעורך דין מקצועי ומנוסה בתחום יכולה לעזור לכם יותר מכפי שאתם חושבים.

 

לסיכום

יצירות מקוריות, בהן הושקעו הן זמן והן מאמץ והן מהוות קול ייחודי של אותו יוצר, מוגנות בזכויות יוצרים. זכויות היוצרים נועדו למנוע מאחרים לבצע פעולות ביצירות הללו, מבלי לקבל את הסכמתו של היוצר.

 

זכוכית מגדלת

אולי יעניין אותך גם